56Kişi Sohbet Ediyor

Sohbet Ederken Karşı Tarafı Dinlemek

            Sohbet en az iki kişilik bir eylem olup anlayan ve anlatan taraflara ihtiyaç duyulan etkileşim biçimidir. İnsanı anlama hazinesinin iki altın anahtarı ise görmek ve dinlemektir. İlişkilerin can alıcı yönelişleri ve ilerleyişleri de bu eylemlerin gerçekleşip gerçekleşmemesine ve etkilerine bağlı olarak belirlenmekte.

Duymak ve Dinlemek 

            Dinlemek aslen kulağa gayet basit gelen, her zaman yaptığımız pasif bir eylem olarak gördüğümüz ancak aslen hiç de basit olmayan ve özveri gerektiren, duyanın duyarlılığıyla gelişen davranıştır. İletişim içerisinde olduğunuz insanları anlamak için dinlemek zorundasınızdır ancak duymak için ayrıca bir çaba sarf etmenize gerek olmadığı -dinlemenin aksine- ortada. Hâlbuki nasıl ki baktığınız her şeyi görmüş sayılmazsanız, aynı şekilde duyduğunuz her şeyi dinlemiş de olmazsınız. Dinlemek için önce duymak, sonra ise üzerinde algılama sürecine girmek gerekir. Kısacası zordur dinlemek işi; hele bu herkesin konuştuğu, kimsenin başkasının derdini, tasasını önemsemediği günümüz koşullarında.

            Günümüz bencil dünyasında insanlar sohbet esnasında karşı taraf için faydalı olmak amacıyla dinlemek, onu anlamak, ​​etkileşim sağlamaktan ziyade kendi sırasını beklediği ve sadece kendisini önemsediğinden gün geçtikçe dinlemek önemini kaybediyor.

Aktif Dinleme

Yanlış anlaşılmaların,​​​​​ karşımızdakileri dinlerken yapılan birçok hatanın önüne geçebilmek adına yapabileceklerimizden birkaçının listesi: 

1- Karşınızdaki kişiyle konuşurken önyargılarınızı en aza indirmelisiniz ki anlattıklarını faydalı ve etkin biçimde dinleyebilesiniz.

2- Konuşan kişinin söylediklerini boşluklarda ve uygun adımlarda özetleyecek kısa cümleler kullanın. Böylece sizin kendisini dinlediğinizi anlayacak ve daha rahatça kendisini ifade etmeye devam edecektir.

3- Konuşan kişinin gözlerinin içine rahatsız etmeyecek biçimde bakın, jest ve mimiklerine dikkat edin. Böylece ruh halini ve anlattığı konular hakkında neler hissettiğini anlayacaksınız.

4- Söyledikleri hakkında netliğe kavuşmak ve dinlediğinizi belli etmek adına ufak sorular sorabilirsiniz.

5- Sabırlı olup karşınızdaki kişinin iletmek istediği mesaja saygı duyarak ve öncelikle onu anlamak amacıyla dinleyin.

6- Bilmelisiniz ki karşıdakini dinlerken asıl olan size sunulandır. O sırada siz ne cevap vereceğinizi düşünürseniz etkin anlamadan oldukça uzaklaşıyorsunuz demektir.

​7- Dikkatiniz tümüyle konuşan kişide olmalıdır. Özellikle günümüz asosyalleştiricisi telefonu görüş alanınızda bulundurmamak ve sessiz moda almak dikkatinizi konuşana yöneltmek konusunda faydalı olacaktır. 

8- Yeri geldiğinde elbette tavsiye verilmelidir ancak sürekli tavsiyede bulunmak karşımızdaki kişilere üstünlük tasladığımız hissini vererek onları rahatsız edecektir.

9- Konuşan kişinin sözünü kesmeyin. Bu, egonuza yenik düşüp kendinizi üstün gördüğünüzün ya da konuşana çok önem vermeyip beklemeye tahammül edemediğinizi göstergesidir.

10- Karşıdaki kişi çok yavaş ya da çok hızlı konuşuyor olabilir, sıkıcı veya çekici konuşuyor da olabilir. Bu gibi olumlu veya olumsuz nitelikler sizi konuşmacıyı dinlemekten asla alıkoymamalıdır.

11- Etkili dinleme esnasında konuşmacıya ilginizi göstermek amacıyla çeşitli jest ve mimiklerinizi kullanmak konuşmacıyı hem rahatlatır hem de sizinle olan iletişimini kolaylaştırır.

Yazar : 1
22 Haz Cuma 04:43
541 Görüntüleme

Etiketler:


Gönder

Popüler Yorumlar